1 травня в Україні та світі розпочався Місяць обізнаності про ментальне здоров'я
1 травня в Україні та світі розпочався Місяць обізнаності про ментальне здоров'я. В Україні він проходить із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com».
Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що рівень задоволеності власним психологічним станом серед українців продовжує знижуватися: якщо у 2022 році він становив 41%, то на початок 2025 року впав до 36%.
Щодо емоцій, то серед опитаних українців продовжують залишатись високими рівні втоми, напруженості, страху та роздратування. Емоції, що свідчать про психологічний стрес, такі як безсилля, розчарування та відчай, теж актуальні для українців на початку 2025 року.
Нині в Україні, навіть в умовах повномасштабної війни, доступні послуги з охорони ментального здоровʼя на всіх рівнях медичної допомоги:
-
амбулаторно,
-
стаціонарно,
-
у межах екстреної й спеціалізованої меддопомоги та реабілітаційних послуг
-
через мобільні мультидисциплінарні команди за місцем перебування
Для пацієнтів ці послуги є безоплатними, оскільки оплачуються з державного бюджету в межах Програми медичних гарантій Національною службою здоровʼя України.
У 2025 році до пакету ПМД повністю інтегровано послугу з психологічної підтримки пацієнта на первинному рівні медичної допомоги. Тобто базові послуги з охорони ментального здоровʼя надаватимуть усі заклади первинної медичної допомоги, які уклали договір з НСЗУ.
Наразі в Україні 2 536 надавачів послуг первинної медичної допомоги мають договори з НСЗУ. Понад 23 тисячі лікарів ПМД (сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів) надає таку допомогу в понад 7 тисячах місцях надання послуг (центрах ПМД, амбулаторіях та ін.). Знайти такі медзаклади можна, скориставшись Електронною картою місць надання первинної медичної допомоги від НСЗУ.
Психологічна підтримка, надана на первинному рівні медичної допомоги, робить турботу про ментальне здоров’я ближчою й доступнішою для кожного. Людині більше не потрібно шукати спеціалізовані заклади чи чекати на прийом до вузькопрофільного фахівця — достатньо звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Це просто, безоплатно і зручно: послуга входить до Програми медичних гарантій, тож пацієнт не сплачує нічого.
Яку допомогу з ментального здоров’я можна отримати на “первинці”?
Сімейний лікар є першим фахівцем, до якого можна звернутись за підтримкою у сфері психічного здоров’я. Він може:
-
провести клінічну оцінку стану дорослого або дитини, включно з фізичним і психічним статусом;
-
направити на лабораторні чи інструментальні дослідження, щоб виключити або підтвердити порушення, пов’язані зі станом здоров’я;
-
скерувати до профільних фахівців: психіатра, психолога, психотерапевта чи невролога — за потреби і за згодою пацієнта;
-
скласти індивідуальний план ведення та лікування;
-
надати першу психологічну допомогу;
-
направити в інші заклади для спеціалізованої медичної допомоги;
-
надати невідкладну допомогу у разі загрозливих для життя станів;
-
підтримати близьке оточення пацієнта — розповісти про техніки самодопомоги, інформувати та консультувати;
-
застосовувати психосоціальні, фармакологічні або поведінкові втручання (у межах своїх повноважень).
Сімейний лікар не встановлює психіатричних діагнозів, але саме він може стати першим кроком до допомоги. Варто звернутися до нього, якщо вам потрібна допомога. За потреби та за вашою згодою він скерує до фахівця спеціалізованої допомоги.
Якщо лікар пройшов навчання за флагманською програмою ВООЗ mhGAP, він володіє базовими навичками для підтримки ментального здоровʼя й може супроводжувати ваше лікування, навіть якщо ви звернулися до інших фахівців.
У яких випадках варто звернутися до сімейного лікаря щодо ментального здоров’я?
Звернутися до сімейного лікаря слід, якщо ви помічаєте в себе або близьких такі прояви:
-
Порушення сну: важко заснути або навпаки — спите надто багато;
-
Складнощі з повсякденними справами: важко піднятися з ліжка, піти на роботу чи виконати звичні обов’язки;
-
Тривожність без видимих причин, яка заважає жити;
-
Підвищене вживання алкоголю або інших речовин;
-
Думки про заподіяння шкоди собі;
-
Проблеми з апетитом: надмірне чи недостатнє харчування;
-
Погіршення концентрації уваги;
-
Підвищена емоційна вразливість: плаксивість, роздратованість;
-
Напади агресії або збудження;
-
Галюцинації (слухові, зорові або інші).
Ці ознаки можуть свідчити про потребу у фаховій допомозі. Не ігноруйте тривожні сигнали — звернення до сімейного лікаря може стати першим кроком до покращення самопочуття та якості життя.
У 2024 році рекордна кількість українців була охоплена послугами у сфері психічного здоров’я на «первинці». Так, торік в ЕСОЗ зареєстровано понад 500 тис. пацієнтів, які отримали послуги у сфері турботи про ментальне здоровʼя на первинному рівні меддопомоги. Це вчетверо більше порівняно з 2023 роком (135 тисяч пацієнтів).
Українці все частіше звертаються по психологічну підтримку на первинному рівні. Серед найпоширеніших причин в 2024 році — тривожність, нервування, порушення сну, пригнічений настрій. Люди також скаржаться на загальні психологічні симптоми, втрату памʼяті, емоційне виснаження, дратівливість і злість. Поширеними були звернення з гострою реакцією на стрес або емоційною напругою внаслідок складних подій. До лікарів первинної ланки звертаються і з дитячими емоційними та поведінковими проблемами. Є запити, пов’язані зі старінням, залежністю від тютюну, або загальним почуттям розгубленості. Це підтверджує, що люди дедалі більше довіряють своє психічне здоров’я сімейним лікарям.
У 2025 році послуги з психологічної підтримки на первинному рівні медичної допомоги стали ще доступнішими для українців. Станом на 15 квітня 1 965 медичних закладів первинки надали допомогу 127 963 пацієнтам, які звернулися із запитами, пов’язаними з емоційним самопочуттям або психоемоційними станами.
Найчастіше люди зверталися через відчуття тривоги, напруженості чи нервування — 48 602 випадки, порушення сну — 27 786 звернень, а також інші психологічні симптоми — 18 306. Серед запитів також були труднощі з поведінкою у дітей (6 364), пригнічений настрій (6 057), порушення пам’яті (3 789), реакції на стрес (3 779), відчуття вікових змін (2 578), зловживання тютюном (2 395) та роздратованість або злість (2 042).
Ці звернення свідчать про зростання довіри до сімейних лікарів як до перших, до кого можна звернутися по підтримку — без бар’єрів і стигми.