ДО УВАГИ ЖИТЕЛІВ ГРОМАДИ!

Дата: 03.03.2025 12:04
Кількість переглядів: 109

Фото без описуВ Білоцерківському районі у лютому 2025 року зареєстровано випадок захворювання на трихінельоз у людини. Джерело зараження (інфіковану свинну тушу) встановити не вдалось.

Трихінельоз – досить поширене паразитарне захворювання. Особливе значення воно має тому, що може передаватися людям, спричиняючи тяжкі наслідки, аж до летальних випадків.

В основному трихінельоз вражає м`ясоїдних тварин – кабанів, ведмедів, лисиць, шакалів, хутрових звірів. Але трапляються випадки, коли паразитів виявляють і в м`ясі лосів, бобрів, коней, які є травоїдними.

Збудником захворювання є трихінели (Trichinella spiralis). Дорослі особини паразитів живуть в кишечнику тварин, а їх личинки – у м`язах (капсульна форма).

Можливий шлях потрапляння живих личинок в організм нового господаря, коли той поїдає кишечник інфікованої тварини, де ці личинки знаходяться, або ж з фекаліями інфікованих тварин, що буває нечасто.

При попаданні в організм личинки трихінел уже через 2-7 днів здатні давати потомство. Живі личинки трихінел, підхоплені потоком лімфи, проникають в м`язи. Їх “улюблені” місця: м`язи язика, стравоходу, черевні, шийні, міжреберні. Через 15 – 20 днів личинки скручуються у спіральки. Через 1 – 1,5 місяця спіралька личинки починає капсулюватись, а в подальшому утворюється вапняний панцир. У такому стані в м`язах тварин личинки трихінел зберігають свою життєздатність роками, аж до смерті тварини.

У домашніх свиней, як і у диких кабанів, ця хвороба діагностується найчастіше. Але в першу чергу це пов`язано з тим, що їх м`ясо найчастіше вживається в їжу, отже, і найчастіше проходить ветеринарний контроль, що дозволяє виявити паразитів.

На трихінельоз хворіють практично всі ссавці, включаючи кішок, собак. Механізм передачі захворювання у домашніх тварин такий же, як і в дикій природі. Однак треба пам`ятати, що хвороба виникає тільки після вживання інфікованого м`яса. Кішки можуть заразитися при полюванні на дрібних гризунів, птахів, якщо ті були носіями трихінел. Домашніх улюбленців ми можемо заразити самі, пригостивши їх сирим м`ясом або рибою. Собаки найчастіше заражаються на полюванні, особливо якщо після вдалого походу “на кабана” господар щедро пригощає свого чотириногого друга мисливськими трофеями.

Особливу увагу слід приділяти годівлі хутрових звірів при їх розведенні. Неприпустимо годувати їх сирим м`ясом, що не пройшло спеціальної обробки. Винятком може бути свинячий обріз із м`ясокомбінатів, оскільки там вся сировина в обов`язковому порядку проходить перевірку на трихінельоз.

Люди ж найчастіше хворіють на трихінельоз через свою безпечність. Їх зараження можливе лише при вживанні в їжу свинини, м`яса дикого кабана, коней, зараженого личинками трихінел і яке не пройшло термічну обробку.

Слід пам`ятати, що соління, копчення, в`ялення, маринування м`яса не знищує личинки гельмінтів, а при виморожуванні вони гинуть тільки через 29-35 годин при мінус 50-70°С.

Перші ознаки захворювання в людини проявляються, як правило, на 4-6 день зараження. Хвороба може мати стерту (легку) і важку форми, що залежить від кількості проковтнутих личинок і від стану імунної системи людини.

Для стертої форми захворювання характерні: підйом температури до 37,2-38°С, слабко виражені м`язові болі. Можлива невелика набряклість, частіше набряклість повік. Через 2-3 тижні температура раптово піднімається до 40°С, виникають сильні м`язові болі, набряк обличчя, головний біль, висип.

Важка форма захворювання починається з болю в животі, блювоти, проносу. Потім виникає сильний біль в потилиці, посилюються м`язові болі, температура піднімається до 41°С. По тілу розходиться висип, який запалюється і починає нагноюватися. При трихінельозі страждають всі органи і системи людини: серце, легені, печінка, головний мозок. При несвоєчасно розпочатому лікуванні можливий летальний результат.

Особиста профілактика трихінельозу полягає в тому, щоб вживати в їжу тільки обстежене на трихінельоз м’ясо свиней і диких тварин. Не можна купувати м’ясо цих тварин або м’ясопродукти на стихійних ринках без довідки ветсанекспертизи. При підозрі на трихінельоз для повної гарантії безпечності м’ясо повинно піддаватися тривалій термічній обробці (не менше 2,5 години) при товщині шматка м’яса не більше 8 см.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ваше здоров’я у Ваших руках!

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь