Шлях до відновлення: протезування осіб з ампутацією
Київське ОВФСЗОІ надає інформацію по пріоритетних напрямках:
- - забезпечення допоміжними засобами реабілітації, зокрема державної програми протезування;
- - сприяння зайнятості осіб з інвалідністю та відповідна робота з роботодавцями.
Протезування в Україні безоплатне для всіх, хто його потребує. Держава оплачує надання якісних протезів, а також їх обслуговування та ремонт. Для отримання якісного протеза не потрібно чекати отримання статусу інвалідності. Особа (або її законний представник) може самостійно обирати виробника протеза. Право на отримання безкоштовних допоміжних засобів реабілітації має будь-який громадянин України, незалежно від статусу та віку, за наявності медичних показань.
Механізм безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення (далі - особа) допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) (далі - засоби реабілітації) визначено Порядком забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року №321 (зі змінами) (далі - Порядок).
Засоби реабілітації, призначені для безоплатного забезпечення осіб за рахунок коштів державного бюджету, виготовляються, постачаються суб'єктами господарювання, яких включено Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг.
За бажанням особи можуть самостійно придбати засоби реабілітації, призначені їм відповідно до показань, та отримати компенсацію в межах граничної ціни на відповідний засіб реабілітації, затвердженої Мінсоцполітики.
Особи забезпечуються засобами реабілітації або отримують компенсацію за самостійно придбані засоби, визначені додатком 1 до Постанови КМУ від 05.04.2012 №321 (зі змінами).
Київське ОВФСЗОІ фінансує суб’єкти господарювання які виробляють такі допоміжні засоби реабілітації:
- Протезно-ортопедичні вироби (протези верхніх та нижніх кінцівок, ортези на хребет, ортези на верхні та нижні кінцівки, ортопедичне взуття)
- Спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (протипролежневі подушки чохли, крісла стільці з гігієнічним отвором, сидіння для ванни, сидіння для душу, східці, підставки для ванни)
- Допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (палиці, в тому числі тростини, милиці , ходунки-рамки, ходунки на колесах, кошики для перенесення)
- Засоби для пересування (різні типи крісел колісних такі як :крісла каталки, низькоактивні, середньоактивні, активні, багатофункціональні, дорожні, з електроприводом, електроскутера, дошки для пересування , триколісні велосипеди, підйомники пересування та стаціонарні)
- Меблі та оснащення (столи-парти, стійки, вертикалізатори меблі для сидіння, ліжка з механічним та електричним приводом, матраци, стінки шведські, поручні для кімнати)
- Спеціальні засоби для орієнтування(компенсація), спілкування та обміну інформацією (мобільні телефони, планшети, годинники (механічні, електроні), світові сигналізатори, диктофонои, аудіоплеєри)
Станом на кінець 2024 року Київське ОВФСЗОІ було створено 17350 направлень (по всіх групах виробів) для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших категорій населення та профінансовано 14 розподілів на суму більше 217 млн. грн.
Детально за групами виробів було виділено та забезпечено:
- Протезно-ортопедичні вироби - 23094351 грн (зареєстровано 21 договорів, та видано 35 дзр)
- Протези молочної залози-490385 грн (зареєстровано 3 договорів, та видано 45 дзр)
- Ортопедичне взуття-671051 грн (зареєстровано 11 договорів, та видано 4 дзр)
- Засоби пересування-3944684 грн (крісла колісні) (зареєстровано 16 договорів)
- Засоби реабілітації-587867 грн (мала механізація) (зареєстровано 14 договорів)
- Ремонт ДЗР-1355140 грн (ремонт крісел колісних та протезно ортопедичних виробів) (зареєстровано 8 договорів та відремонтовано 6 дзр)
Також була здійсненна виплата грошової компенсації вартості за самостійно придбані засоби в т.ч.:
- Компенсація вартості за самостійно придбані інші засоби (акумулятори, наконечники) на суму 393766 грн - кількість 82 дзр
- Компенсація вартості за самостійно придбані інші засоби на суму 20226 грн - кількість 27 дзр
- Компенсація вартості за самостійно придбані ПОВ на суму 80543 грн - кількість 9 дзр
- Компенсація вартості за самостійно придбані інші засоби (акумулятори, наконечники) на суму 13200 грн- кількість 3 дзр
- Компенсація вартості за самостійно придбане взуття ортопедичне на суму 5795 грн - кількість 4 дзр
- Компенсація вартості за самостійно придбані ПМЗ на суму 3518 грн
Станом на сьогодні Київське ОВФСЗОІ було створено 2086 направлень (по всіх групах виробів) для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших категорій населення та профінансовано 2 розподіли на суму більше 30 млн. грн..
Детально за групами виробів було виділено та забезпечено:
- Протезно-ортопедичні вироби-162982656 грн (зареєстровано 265 договорів, та видано 2177 дзр)
- Протези молочної залози-4560481 грн (зареєстровано 30 договорів, та видано 6703 дзр)
- Ортопедичне взуття- 7505940 грн (зареєстровано 131 договорів, та видано 4140 дзр)
- Засоби пересування-30299366 грн (крісла колісні) (зареєстровано 218 договорів, та видано 1018 дзр)
- Засоби реабілітації-5543553 грн (мала механізація) (зареєстровано 187 договорів, та видано 110 дзр)
- Ремонт ДЗР-5602886 грн (ремонт крісел колісних та протезно ортопедичних виробів) (зареєстровано 88 договорів та відремонтовано 176 дзр)
У зв’язку зі змінами Постанови КМУ від 05.04.2012 №321 (зі змінами), де вказано, що працівники територіальних відділень Фонду не рідше ніж один раз на два тижні відвідують реабілітаційні заклади, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, заклади охорони здоров’я та інші заклади, в яких, за інформацією, наданою НСЗУ, особи отримують медичну або реабілітаційну допомогу, в Київському ОВФСЗОІ на постійній основі зафункціонувала програма Рівний-Рівному. Вона передбачила за собою залучення ветеранів війни до шляхів та алгоритмів протезування, надання вичерпної інформації особам з ампутаціями, відвідування медичних закладів та центрів.
До їх команди доєднався Ветеран війни БУРЛИГА Євген (особа з ампутацією), який не з чуток знає, що таке протезування та про шлях до відновлення.
На сьогоднішній день перелік закладів, які відвідують працівники Київського ОВФСЗОІ на постійній основі це:
- МРЦ МВС України «Хутір Вільний»,
- МРЦ «Пуща-водиця МВС України»,
- військова частина А2923,
- військова частина А3122,
- Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни,
- КНП «Київська міська клінічна лікарня №8»,
- та інші.
Київське ОВФСЗОІ кожного місяця проводить моніторинг забезпечення осіб засобами реабілітації, шляхом анкетування та огляду засобів реабілітації (у разі потреби) в порядку визначеному Мінсоцполітики задля усунення недоліків ( у разі їх виявлення).
Що стосується напрямку сприяння зайнятості та створенню робочих місць для осіб з інвалідністю, то можна зазначити, що за останні роки законодавство України динамічно змінюється, спрощуються механізми реалізації його вимог, зокрема шляхом впровадження цифрових технологій та взаємодії державних інституцій.
У 2022 році Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» від 18.10.2022 р. № 2682-ІХ (далі - Закон № 2682) скасовано реєстрацію роботодавців у територіальних відділеннях Фонду та подання щорічного звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПОІ.
У 2023 році було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо верифікації відомостей в окремих системах та реєстрах» № 3191-ІХ, який запровадив обмін даними про осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, між Фондом та Державною службою зайнятості, що значно полегшить процес пошуку роботи для людей з інвалідністю.
У 2024 році Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сферах охорони здоров’я, реабілітації, соціального захисту та державної реєстрації окремих об’єктів санітарних заходів» № 3911-ІХ (далі - Закон 3911) доповнив ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875) новою частиною, яка дозволяє Фонду у 2025 році отримати повторно дані за попередній звітний рік з урахуванням відповідних показників, що були змінені роботодавцем до 31.03.2025 для визначення роботодавців, що не виконали норматив робочих місць та сформувати і надіслати їм уточнений розрахунок АГС. Наголошуємо, що зміна показників у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування після 31 березня не призводить до зміни сум адміністративно-господарських санкцій, які визначені у відповідному розрахунку або уточненому розрахунку.
Одночасно, відповідно до змін, внесених Законом № 3911, позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, пред'являються протягом 6 місяців після закінчення строку для самостійної сплати.
Так, у 2025 році, вже третій рік поспіль Фонд в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності визначатиме роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою статті 19 Закону № 875, надсилатиме їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік (далі - розрахунок АГС), обчислених відповідно до статті 20 Закону № 875.
Роботодавці зобов'язані сплатити адміністративно-господарські санкції самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу (ст. 20 Закону № 875). За несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій нараховується пеня, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ст. 20 Закону № 875).
Отже, вимоги до нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, як і раніше залишились незмінними та відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 875 становлять 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Виконувати його зобов’язані всі роботодавці, у яких працює 8 і більше найманих працівників.
Згідно наданої інформації Головним управлінням Пенсійного Фонду України у Київській області у 2024 році кількість роботодавців Київської області, що не виконали норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю (4%) становив 1131. Завдяки плідній співпраці з нашими соціальними партнерами та наданню ряду інформаційних роз’яснень роботодавцям Київської області щодо виконання нормативу 4% кількість боржників у порівнянні з 2023 роком зменшилася на 366 підприємств.
Але не все так райдужно, ще є над чим працювати. Так у провадженні Київського ОВФСЗОІ перебуває більше 1000 судових справ:
- протягом 2023 року складено та подано до Київського окружного адміністративного суду (далі - КОАС) 268 позовів на загальну суму заборгованості по АГС та пені 113,6 млн. грн.
- протягом 2024 року складено та подано до судів першої інстанції вже 734 позовів на суму заборгованості по АГС та пені 112,5 млн. грн.
У Київському ОВ ФСЗОІ станом на кінець 2024 року сума коштів, яка надійшла до Держказначейства становила більше 40 млн. грн. Кількість підприємств, які сплатили суми АГС і пені у поточному році - 391, що у відсотковому відношенні у порівнянні з довоєнним періодом перевищує в рази.
Станом на початок лютого 2025 року сума коштів, яка надійшла до Держказначейства становить більше 8,5 млн. грн, що сприяє подальшому проводженню роз’яснювальної роботи з роботодавцями Київської області.
Також для більш візуального сприйняття додаються матеріали двох презентацій на теми:
- «Засоби реабілітації безоплатно»;
- «Шлях до відновлення: протезування».