ЦІНА ТА НАСЛІДКИ ХИБНИХ ВИКЛИКІВ ЕКСТРЕНИХ СЛУЖБ
Шановні громадяни! Пам’ятайте про те, що набираючи номер телефону екстреної служби і повідомляючи хибний виклик, ви не тільки порушуєте закон, але й, можливо, ризикуєте життям інших людей. Поясніть дітям про можливу відповідальність за їхні вчинки!
На лінію екстреного виклику «101» майже щодня надходить безліч повідомлень зі стаціонарних і мобільних телефонів із благанням про допомогу від громадян, які потрапили в екстремальні ситуації. Але, на жаль, серед них часто зустрічаються і неправдиві, хибні виклики. Специфіка пожежно-рятувальної служби ДСНС полягає в тому, що вона не може залишити поза увагою жоден виклик.
Отримавши повідомлення, працівники служби відразу реагують: за вказаною адресою виїжджає цілий караул, на дорогу витрачається пальне та, що найприкріше, час. Адже по прибуттю на місце виклику рятувальники обстежують місцевість, щоб з’ясувати, де виникла, наприклад, пожежа. Якщо ознак горіння немає – перевіряють, чи це дійсно так. Дані передають на пульт зв’язку, і тільки тоді черговий караул повертається у підрозділ. Разом з цим, у той момент, коли рятувальники слідують на хибний виклик, не знаючи навіть про це, їх допомоги можуть потребувати люди, що опинилися у реальній загрозливій ситуації. Якщо вставлено, що виклик хибний, далі ним займається поліція. Дані про номери телефонів, з яких телефонують і повідомляють неправдиву інформацію про подію, працівники Служби порятунку передають в поліцію. Після цього правоохоронці розшукують осіб, що подають завідомо неправду інформацію, та застосовують до них стягнення.
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!!! Що відповідно до статті 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-3400 грн). А відповідно до статті 259 Кримінального кодексу України Завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, - карається позбавленням волі на строк від двох до шести років. Те саме діяння, якщо об’єктами завідомо неправдивого повідомлення стали критично важливі об’єкти інфраструктури або будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, або заклади охорони здоров’я, або заклади освіти, або якщо воно спричинило тяжкі наслідки чи вчинене повторно, - карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.
За статистикою, близько 60 % неправдивих викликів до Служби порятунку надходить від дорослих, і 40 % – від дітей (найчастіше повідомляють про замінування учні загальноосвітніх шкіл). Громадяни повинні знати самі та пояснювати своїм дітям, що за такі жарти передбачається відповідальність згідно чинного законодавства. Кримінальна відповідальність за такого роду злочини настає з 16 років. Відтак, за хибне повідомлення неповнолітніх школярів нестимуть відповідальність їх батьки, яким доведеться відшкодовувати завдані збитки. Згідно з статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей” вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено Кодексом України про адміністративні правопорушення, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повідомляючи про нібито екстрену ситуацію, люди не завжди замислюються про наслідки своїх дій.
Пам'ятайте, що поспішаючи на вигадане чиєюсь хворобливою уявою «замінування», «пожежу», чи ще якусь надзвичайну подію, рятувальники не в змозі надати оперативну допомогу тим, хто потребує її негайно. Адже під час слідування працівників служби порятунку у хибному напрямку, паралельно може надійти інформація про дійсно реальну біду. У такому разі перенаправлення підрозділів з одного виклику на інший призводить до втрати дорогоцінних хвилин.