Основні етапи здійснення польового оцінювання (остаточне оцінювання)

Дата: 27.08.2024 16:03
Кількість переглядів: 60

Фото без описуПольове оцінювання - оцінювання стану та сортових якостей насіннєвих посівів, багаторічних насаджень, насіння і садивного матеріалу.

Проведення польового оцінювання регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 р. № 1210, а також Методиками проведення польового оцінювання відповідних сільськогосподарських культур (далі - Методика). Роботи з польового оцінювання категорій добазового і базового насіння проводить виключно аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який є працівником органу з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики. Роботи з визначення сортових якостей інших категорій насіння може проводити будь-який аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), за умови вибіркового оцінювання таких робіт аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який є посадовою особою Мінагрополітики або працівником органу з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики. У разі проведення польового оцінювання посівів насіння категорії сертифіковане аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який провадить діяльність як незалежний експерт, орган з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, приймає рішення про вибіркове оцінювання (не менше 5 відсотків) робіт (посівів, щодо яких проводиться польове оцінювання) такого аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) у порядку, встановленому Мінагрополітики.

До польового оцінювання посівів можуть залучатися автори сорту, селекціонери, володільці патенту та/або власники майнового права на поширення сорту, підтримувачі сорту або їх представники.

Польове оцінювання посівів проводиться у період вегетації рослин під час формування сортових якостей насіння у два етапи:

  • попереднє обстеження (організаційні заходи);
  • остаточне оцінювання (сортові ознаки).

Остаточне оцінювання – польова перевірка насінницького посіву щодо рівня сортової чистоти (типовості), засмічення іншими видами рослин, ураження хворобами та ушкодження шкідниками.

Остаточне оцінювання насіннєвих посівів здійснюється за сортовими ознаками генеративних органів рослин. Такому оцінюванню підлягають посіви, які за результатами польових обстежень визнано придатними для використання урожаю з них на насіннєві цілі.

Оцінювання проводять на початку фази повної стиглості насіння за наявності чітко окреслених сортових вирізняльних ознак (згідно з описом сорту) шляхом ретельного огляду їх генеративних органів на пробних ділянках. За оцінювання рослин на ділянках використовують офіційний опис сорту, а також результати ґрунтового контролю насіння, яким засіяно цей посів (якщо такі дані існують).

Кількість рослин для оцінювання сортових посівів залежить від категорій посіву та визначається відповідними Методиками. Сортові якості (типовість) визначаються як середнє арифметичне значення результатів, отриманих з усіх обстежених рослин. Результати оцінювання заносять до польового журналу. У процесі проведення польового оцінювання посівів обов’язковим є ведення обліку виконаної роботи. Категорія, генерація або покоління, до яких має бути віднесено посів, зазначаються повністю, без скорочень.

За результатами проведення остаточного польового оцінювання в разі відповідності посіву вимогам, установленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва, аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який проводив роботу з польового оцінювання, складає у трьох примірниках акт польового оцінювання за формою, затвердженою Мінагрополітики.

Один примірник акта передається суб’єкту насінництва та розсадництва, другий - залишається в аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), який проводив польове оцінювання, третій примірник надсилається до органу із сертифікації, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насіння.

Акт польового оцінювання є підставою для видачі сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння та/або садивного матеріалу. Використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється чинним законодавством.

Фото без опису

У разі невідповідності посіву вимогам заявленої категорії аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) знижує категорію насіння до тієї, вимогам якої воно відповідає, про що робить відповідний запис в акті польового оцінювання. У разі невідповідності посіву вимогам, установленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва, аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) вилучає посів із числа насіннєвих та складає у трьох примірниках акт бракування насіннєвого посіву за формою, затвердженою Мінагрополітики (далі - акт бракування). Один примірник акта бракування передається суб’єкту насінництва та розсадництва, другий надсилається до органу із сертифікації, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насіння, третій залишається в аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), який проводив польове оцінювання. Насіння, отримане з вилученого посіву із числа насіннєвих, не підлягає сертифікації, про що орган із сертифікації письмово повідомляє суб’єкта насінництва та розсадництва не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів з дня отримання акта бракування. Звертаємо Вашу увагу, що дане роз’яснення не є нормативно-правовим актом, а має лише інформаційний характер.

Головний спеціал  відділу контролю 
в сфері насінництва та розсадництва, та якості зерна
Управління контролю у сфері насінництва та розсадництва,
карантину та захисту рослин 
Головного управління Держпродспоживслужби
в Київській області Р. КУЗНЯК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь