Заходи до Дня Соборності України в бібліотечних закладах громади
Щороку 22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагою події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки, яке сталося у 1918 році, та проголошення Акту Злуки українських земель, що відбулося 1919 року.
День Соборності України - важливе національне свято України. Важливе тому, що безпосередньо пов'язане із боротьбою українців за свободу, самовизначення та єдність. Цьогоріч гаслом до відзначення Дня Соборності у 2024 році є “Наша єдність – наша зброя!”.
Соборність означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, – духовну консолідацію всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Нарешті, соборність невіддільна від суверенітету й реальної незалежності народу – фундаменту побудови демократичної держави, є запорукою виживання й існування нації.
Понад 100 років назад, а саме 22 січня 1919 року дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою. В наші дні це свято має величезне значення для кожного громадянина України.
11 січня 1918 року був прийнятий особливий для історії України – IV Універсал, в якому Українська Народна Республіка була проголошена незалежною Державою. У цей день будь-які ідеї про створення автономії були залишені, а зв’язки з імперським центром в Росії – розірвані. Проте новоутворена держава зазнала більшовицької агресії, тому суверенітет української держави був нетривалим.
Універсал проголошував повний суверенітет Української Народної Республіки та бажання України підтримувати мирні стосунки з сусідніми народами. В документі також стверджувалось, що сусідні країни не мають права втручатися у внутрішні справи країни. Земля мала повернутися до власності селян, а природні багатства переходили до національного підпорядкування. В Універсалі згадувалось про створення армії, підпорядкування банків центральній владі, скликання Установчих зборів для прийняття Конституції.
22 січня 1919 року була проголошена злука УНР та ЗУНР. Таким чином, утворилася суверенна возз’єднана Українська Держава. Подія відбулася в урочистій атмосфері на Софійському майдані (м. Київ). В Акті було проголошено про соборність різних частин України: Придніпрянської частини, Буковини, Закарпаття та Галичини. З того часу була створена єдина незалежна УНР, а український народ об’єднався на захист своєї Батьківщини.
В 1999 році Указом Президента України було запроваджене свято, яке назвали Днем Соборності України. День Соборності має величезне історичне та політичне значення в розбудові нашої держави.
Акт злуки демонструє бажання українців до об’єднання з метою розбудови суверенної держави. Возз’єднання України підсилило мрії українського народу до створення незалежної України, хоча вони втілилися через десятиліття – в 1991 році.
В 1999 році Указом Президента України було запроваджене свято, яке назвали Днем Соборності України. День Соборності має величезне історичне та політичне значення в розбудові нашої держави.
Акт злуки демонструє бажання українців до об’єднання з метою розбудови суверенної держави. Возз’єднання України підсилило мрії українського народу до створення незалежної України, хоча вони втілилися через десятиліття – в 1991 році.
Зараз, на жаль, ми продовжуємо боротьбу за незалежність і соборність, адже цілісна Україна - це повернення окупованих Криму, Донеччини та Луганщини, це відновлення знищених територій, свобода і мир для кожного з нас.
Лише в єдності дій та соборності душ ми можемо досягти величної мети – розбудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, забезпечення добробуту нинішніх і наступних поколінь українців.
День Соборності України – це можливість вкотре заявити на весь світ, що українська нація – єдина, її територія – неподільна, а свобода і незалежність залишаються вічними цінностями для нас, українців.
Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, пам’ятаймо про захисників, які нині боронять нашу країну і віддають за неї свої життя.
Нехай всіх нас не покидає віра, мужність, оптимізм, мудрість і чуття єдиної родини у соборній Україні!
Бібліотеки Рокитнянської громади провели ряд патріотичних заходів до Дня Соборності України: патріотичні години, бесіди, інформаційні хвилини, організовані та презентовані книжкові виставки.