Процедура узгодження розташування насіннєвих посівів

Дата: 15.01.2024 16:42

Фото без опису Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області роз’яснює суб’єктам насінництва та розсадництва Київської області про необхідність дотримання Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України  07.10.2016 №365.

Відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння та садивного матеріалу суб’єкт насінництва та розсадництва узгоджує питання невисівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані в межах норм просторової ізоляції.

З інформацією про норми просторової ізоляції насінницьких посівів перехреснозапильних культур можна ознайомитися нижче:

За результатами узгодження може укладатися угода про не висівання споріднених перехреснозапильних рослин, а також про взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періоду відповідного року.

Згідно із статтею 13 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» та пунктом 5 Порядку суб’єкти насінництва та розсадництва мають право:

• на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими товаровиробниками. Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані в межах норм просторової ізоляції. Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів. У разі надходження плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин, при розміщенні яких будуть порушені норми просторової ізоляції, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області протягом семи робочих днів з дати надходження відповідного плану-схеми повідомляє суб’єктів насінництва та розсадництва, що подали відповідні плани-схеми, який саме суб’єкт насінництва та розсадництва має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин;
  • вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншим сортом внаслідок порушення їхнього права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, встановленого цим Законом;
  • звертатися до відповідних органів виконавчої влади або до суду в разі порушення прав, наданих їм цим Законом.

Нагадуємо, що план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин подаються суб’єктами насінництва та розсадництва, які здійснюють діяльність на території Київської області до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Київської області не пізніше 1 березня 2024 року (року, в якому здійснюватиметься посів) за адресою: місто Черкаси, вулиця Саперно- Слобідська, 8, відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва, та якості зерна управління контролю в сфері насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.

Підставою для відмови в наданні переваги при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин є відсутність суб’єкта насінництва та розсадництва у Державному реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва.

Недотримання вимог Порядку вважається порушенням вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Звертаємо Вашу увагу, що дане роз’яснення не є нормативно-правовим актом, а має лише інформаційний характер.

Головний спеціаліст відділу контролю
в сфері насінництва та розсадництва, та якості зерна
Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва,
карантину та захисту рослин