У МОЗ нагадують про важливість профілактики інсульту

Дата: 30.10.2023 14:33

Інсульт – це одна з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослих у світі. Щороку понад 100 тисяч українців втрачають життя через інсульт, третина з них – молодше 65 років. При цьому, інсульти в Україні і далі «молодшають».

Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою «МОЗОК»:

М – мовлення – нерозбірлива мова або нерозуміння слів.

О – обличчя – раптова асиметрія обличчя або «крива» усмішка.

З – запаморочення – втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).

О – очі – раптове погіршення зору, двоїння в очах.

К – кінцівки – раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил потиснути руку, підняти руки.

Щоб розпізнати інсульт, попросіть людину:

• – усміхнутися;
  • – сказати просте речення, на кшталт “Мене звати”, “Я йду на роботу” тощо;
  • – підняти руку, обидві руки;
  • – висунути язик (при інсульті язик викривлений або повернутий).

Якщо людина не може зробити ці прості речі, негайно зателефонуйте за номером 103 і опишіть симптоми за тригерами «МОЗОК».

Фактори ризику інсульту

• серцево-судинні захворювання, зокрема артеріальна гіпертензія (підвищення  артеріального тиску ≥140/90 мм рт)
  • вживання тютюну та алкоголю
  • ожиріння
  • підвищений рівень глюкозі крові
  • високий рівень “поганого” холестерину
  • малорухливий спосіб життя

При цьому, 80% інсультів можна запобігти, впливаючи на основні фактори ризику, а точніше – змінюючи спосіб життя.

Як запобігти інсульту

• Харчуйтеся правильно.
  • Будьте фізично активними.
  • Відмовтеся від тютюну й алкоголю.
  • Контролюйте масу тіла.
  • Контролюйте артеріальний тиск.
  • Перевіряйте рівень холестерину.
  • Стежте за рівнем цукру в крові.
  • Дотримуйтеся рекомендацій лікарів.

З початку 2023 року 87 114 пацієнтам було діагностовано гострий мозковий інсульт.

З них ішемічний інсульт діагностовано для 76 575 пацієнтів, і  геморагічний – 10 802 пацієнтів.

“Лідери” за кількістю інсультів: Дніпропетровська (8 176), м. Київ (7 889), Харківська (6 443).

229 медзакладів мають контракт з НСЗУ за пакетом “Медична допомога при гострому мозковому інсульті”.

Загальна сума, на яку укладено договори – 2,11 млрд гривень.

Найбільше закладів у м. Київ (18), Дніпропетровській (16), Харківській (16) та Одеській(15) областях.

У 2023 році тариф за лікування гострого мозкового інсульту, який виплачує медичним закладам Національна служба здоров’я, становить від 15 до 131 тисячі гривень, залежно від обсягу наданої допомоги.