Підписано Закон України «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» від 23.08.2023 № 3339-IX

Дата: 03.10.2023 14:44
Кількість переглядів: 207

Фото без опису12 вересня Президентом України Володимиром Зеленським було підписано Закон України «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» від 23.08.2023 № 3339-IX.

Закон є імплементацією у законодавство України європейських правил регулювання сфери ГМО.  До того ж, посилення відповідальності за їх порушення – це детінізація ринку. Важливим також є питання обмежень та заборон по вирощуванню ГМ-культур.

Важливим аспектом є те, що закон запроваджує поняття, які є різними між собою і які не мали раніше визначення: "генетично модифікований організм", "генетично модифіковане джерело", "генетично модифікована продукція", "ГМ-продукція як харчовий продукт".

Для аграріїв змінилися і конкретизувалися правила роботи з ГМО. Зокрема прописані відповідальність та контроль службами, відповідальність суб’єкта на всіх етапах роботи як суб’єкта генетично-інженерної діяльності. Також встановлено, що мають з’явитися відкриті Державні реєстри, наприклад, дозволів на проведення діяльності, досліджень та випробувань ГМО у відкритій системі, суб’єктів, які здійснюють генетично-інженерну діяльність".

Закон повністю набере чинності та вступить в дію лише через 3 роки.

Цей Закон створений задля гармонізації законодавства України із законодавством ЄС. З метою виконання міжнародних зобов’язань України, відповідно до асоціації з ЄС.

Прийнятим документом:

  • розмежовують повноваження органів держвлади з метою усунення дублювання функцій у галузі поводження з ГМО;
  • удосконалюють систему оцінювання ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров’я людини та навколишнього природного середовища;
  • запроваджують європейські механізми держреєстрації ГМО;
  • удосконалюють вимоги до маркування ГМО-продукції;
  • вводять правила щодо простежуваності ГМО-продукції;
  • посилюють держконтроль;
  • встановлюють відповідальність за порушення законодавства у цій галузі.

Державний інспектор відділу контролю 
в сфері насінництва та розсадництва та якості зерна
Управління фітосанітарної безпеки 
Головного управління Держпродспоживслужби
в Київській області Роман КУЗНЯК 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь