Основні етапи здійснення польового оцінювання ділянок гібридизації кукурудзи (попереднє обстеження)
Польове оцінювання ділянок гібридизації кукурудзи - комплекс заходів з офіційної перевірки сортових посівів кукурудзи щодо її сортової ідентичності, рівня сортової чистоти (типовості) за морфологічними ознаками рослин і генеративних органів, ступеня стерильності волотей у стерильних аналогів, запилення іншими формами, засмічення іншими видами культурних рослин, ураження хворобами і ушкодження шкідниками.
Польове оцінювання ділянок гібридизації кукурудзи проводять у період вегетації рослин під час формування сортових якостей насіння у три етапи:
- попереднє обстеження;
- обстеження за контролем запилення;
- апробація (за сортовими ознаками).
В цій статті ви можете ознайомитися як здійснюється перший етап польового оцінювання – попереднє обстеження.
Попереднє обстеження сортових посівів проводять з метою перевірки насінницької документації та дотримання господарством комплексу насінницьких заходів і робіт з підтримання його сортових якостей.
При цьому інспектор перевіряє:
- документи на висіяне насіння;
- внесення господарства до Реєстру виробників насіння і садивного матеріалу відповідної категорії та наявність ліцензійного угоди з оригінатором (автором) сорту (гібриду) – для атестованих господарств;
- відповідність сортових посівів заявленій площі;
- наявність опису рослин заявленого сорту (гібриду, батьківських форм);
- додержання вимог технології виробництва насіння щодо:
- попередника;
- просторової ізоляції;
- схеми посіву;
- наявності поперечного (крайового) обсіву, а також маячної культури (у випадку подібності за зовнішніми ознаками рослин материнської і батьківської форм);
- відсутності змішування насіння батьківських форм;
- повноти видалення сортових домішок у рядках материнської і чоловічої форм.
- ступінь засміченості посіву бур'янами (в т.ч. карантинними), важковідокремлюваними рослинами, ураженості рослин хворобами і пошкодженості шкідниками.
Попереднє обстеження посівів проводять у строк, починаючи за два тижні до початку цвітіння рослин і завершують перед викиданням волотей.
За результатами проведення попереднього обстеження інспектор складає акт, у якому при виявленні недоліків відображає їх перелік та шляхи усунення з метою збереження посіву як насінницького.
У випадку неможливості усунення таких недоліків як змішування насіння батьківських форм, наявність «падалиці» у результаті порушення вимог щодо попередника, порушення норм просторової ізоляції тощо – складають відповідний акт, вилучаючи посів з числа насінницьких. Подальші дії, пов’язані з інспектуванням цього посіву припиняють.
Норми просторової ізоляції за розміщення сортових посівів кукурудзи повинні відповідати вимогам, зазначеним у таблиці:
Якщо зауваження агронома-інспектора враховано та вчасно здійснено всі необхідні заходи, посів вважається придатним для наступного етапу польового інспектування - обстеження за контролем запилення.
Державний інспектор відділу контролю
в сфері насінництва та розсадництва та якості зерна
Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
в Київській області Роман КУЗНЯК