ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД БОТУЛІЗМУ?
Незважаючи на холодну пору року зафіксовано випадок підозри на ботулізм.
Ботулізм — це вид гострого інфекційного захворювання, що викликається токсинами, які виробляє бактерія Clostridium botulinum. Мікроорганізми розвиваються в анаеробних умовах, їх токсини порушують проведення імпульсів в нервовій системі. Клінічна картина захворювання характеризується стрімким перебігом та можливістю летального результату.
У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса.
В Україні випадки ботулізму спричинені, в основному, споживанням в'яленої риби. Найчастіше збудник ботулізму в риб'ячих нутрощах, з яких токсин і проникає у м'ясо.
Тому, неодноразово наголошуємо населенню, що ботулізм — це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил:
- консервуючи закрутки вдома необхідно дотримуватися усіх правил гігієни;
- стежити, аби продукти бути ідеально чистими (ретельно відмити городину перед консервуванням, промити рибу перед засолом та звільнити від нутрощів);
- гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах;
- при домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище;
- безпосередньо перед закладкою в банки продуктів добре стерилізувати банки і кришки;
- найменше здуття кришки (бомбаж) – причина аби не вживати таких консервів;
- не купувати домашні консерви, в'ялену, копчену, солону рибу з рук, навіть у знайомих.
При появі перших ознак захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря. Вчасно введена протиботулінічна сироватка допоможе врятувати життя хворому.
Будьте обережні і не забувайте, що будь-яке отруєння не проходить безслідно.
Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!