ОЗИМА ПШЕНИЦЯ: ЯК НЕ ВТРАТИТИ ВИРОЩЕНЕ

Дата: 29.08.2022 10:55
Кількість переглядів: 212

Фото без опису

Озима пшениця – одна з найбільш поширених зернових і продовольчих культур, важливий продукт харчування у більш як 40 країнах світу. Її призначення – забезпечити людей хлібом та хлібобулочними виробами. Озима пшениця є одним із лідерів за площею і в Україні. Попри невдалі сезони та погодні примхи, площі посівів під нею не зменшуються, а продовжують залишатися на стабільному рівні. Саме урожайність і рентабельність виробництва значною мірою визначають наш добробут.

Слід зазначити, що важливо не тільки виростити гарний урожай на полі, але й не менш важливо його вчасно зібрати та правильно зберігати. Значно знижує вихід якісного зерна пшениці озимої, в тому числі насіння, такий фактор як передчасне проростання зерна в колосі. Ця проблема є характерною за рясних опадів під час жнив. Такий процес починається після завершення спокою. Поширеним показником стійкості пшениці до проростання в колосі є індекс проростання, що залежить від погодних умов, за яких відбувається формування насіння, з яким нерозривно пов'язаний і інший показник — тривалість післязбирального дозрівання насіння. На ці процеси мають значний вплив особливості сорту, догляд за насіннєвими посівами та погодні умови в період від наливання зерна й до повного його дозрівання. За деякими даними тривалість післязбирального спокою відзначається погодними умовами в період дозрівання й збирання. За великої кількості опадів і зниженої температури повітря період післязбирального дозрівання насіння подовжується. Тому, обираючи сорти перед посівом, на це слід звернути увагу. До стійких до проростання зерна в колосі відносяться такі сорти: МІП Олександра, Грація миронівська, Фелікс, Гардемарин та ін.

Крім того, під час збирання врожаю потрібно враховувати не тільки погодні умови, а й особливості сорту, зокрема збирати при достиганні в першу чергу насіннєві ділянки сортів з меншою стійкістю до проростання та осипання. Озима пшениця не має тривалого періоду оптимального збирання врожаю. Після настання повної стиглості зерна на збирання врожаю є лише близько 10 днів. Потім, а особливо за несприятливих погодних умов, втрати врожаю різко зростають. Раніше розпочинати жнива також не варто — збільшуються енергетичні затрати на сушіння зерна. Якщо ж жнива потрібно розпочати раніше, а посіви дозрівають нерівномірно або забруднені бур’янами, слід застосовувати роздільне збирання. 

Не слід скошувати відразу велику площу, яка перевищує денну норму роботи комбайна з підбирачем. У разі запізнення з обмолотом і попадання валків під дощ знижується врожайність та якість зерна. Проте у разі нормальних посівів, де пшениця дозріває рівномірно, найкращий економічний ефект зазвичай досягають за прямого комбайнування в перші п’ять днів після настання повної стиглості зерна. Посіви, які були уражені хворобами (фузаріоз колоса), потрібно збирати якомога швидше й зберігати окремо. Таке зерно на току слід просушувати особливо ретельно, оскільки гриби роду Fusarium мають здатність розвиватись навіть за низьких температур. Якщо говорити про врожай, то у народі кажуть «Хліб не той, що у полі, а той, що в коморі», тому успіх буде залежати від злагодженої роботи кожного аграрія під час жнив.

 

Державний інспектор відділу контролю

в сфері насінництва та розсадництва

Управління фітосанітарної безпеки

та фітосанітарних заходів на кордоні

Головного управління Держпродспоживслужби

в Київській області                                                             Р. Кузняк

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь