ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ГОСТРІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЯК ЇХ УНИКНУТИ

Дата: 27.04.2022 12:47

Фото без описуКишкові інфекції продовжують залишатись однією з найактуальніших проблем сьогодення.

З метою попередження виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь Рокитнянський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області зауважує, що з настанням теплого періоду року частішають випадки виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, пов’язаних із вживанням продуктів харчування та питної води, забруднених збудниками зазначених захворювань. Більшість групових інфекційних захворювань та харчових отруєнь виникають після проведення масових святкувань – весіль, ювілеїв та ін.

Так, у перших числах квітня поточного року зареєстровано спалах захворювання  на гостру кишкову інфекцію у побуті з 10-ма постраждалими, з них 2 дитини, у місті Біла Церква Київської області після святкування дня народження.

Також, слід зауважити, що з початку повномасштабної війни в Україні безліч людей були змушені покинути свій дім, значно збільшилась міграція населення. Значна кількість людей тимчасово переселилась на територію інших областей України, зокрема Київської області або прямує в інші країни. Причинами виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь в цей час можуть бути нестандартні умови, в яких опинилося населення: перебування тривалий час в транспорті, очікуванні на вокзалах  та на кордонах, в результаті чого відсутні умови для зберігання продуктів та миття рук.

Гострі кишкові інфекції – це група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Збудниками кишкових інфекцій є окремі групи бактерій (шигели, сальмонели та інші), умовно-патогенні мікроби (стафілококи, протей), віруси (ротавіруси, ентеровіруси і т.д.), гельмінти (лямблії, амеби). Час від зараження людини до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2—3 діб.

Основними причинами спалахів є нехтування елементарними правилами особистої гігієни, порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів        в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму та придбання  продуктів харчування в місцях  несанкціонованої торгівлі. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань та продуктів їх життєдіяльності.

Джерелом інфекції при ГКІ є хворі люди, бактеріо та вірусоносії. Механізм передачі інфекції здійснюється трьома шляхами: харчовим – під час споживання забруднених продуктів, що містять збудник або його токсини; водним – у разі вживання некип’яченої води з неорганізованих джерел водопостачання, або при ковтанні води під час купання у відкритих водоймах; контактно-побутовим – через забруднені руки або предмети побуту навколишнього середовища.

Також необхідно зазначити, що джерелом ГКІ можуть бути продукти придбані на стихійних ринках, тому що продукти, що там реалізовуються не проходять необхідні лабораторні дослідження.

Збудників кишкових інфекцій досить багато, але клінічно вони проявляють себе досить типово. Захворювання зазвичай починається з погіршення самопочуття, підвищення температури тіла, появи нудоти, діареї, болю в животі, здуття.

Запобігання захворюваності на кишкові інфекції багато в чому залежить від обізнаності населення базових правил:

- перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; дотримуватись правил особистої гігієни, ретельно мити руки милом після користування громадським транспортом, після відвідування туалету (обробляйте вологими серветками), знезаражуйте побутовими дезінфікуючими засобами;

- окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);

- для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);

- приготовлені страви бажано вживати одразу, а у випадку їх зберігання, перед споживанням, у разі можливості, піддавати вторинній термічній обробці;

- не виготовляти багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах;

- не залишайте готову їжу без холоду більш ніж на 2 години, не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;

- не вживайте продукти та напої, при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання;

- обирайте свіжі та незіпсовані продукти;

- для пиття і приготування їжі використовуйте воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану; не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі водойми тощо); якщо виникли сумніви щодо характеристик води, краще додатково її прокип’ятити;

- ретельно мийте овочі й фрукти, особливо якщо вживатимете їх сирими;

- не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються – варені ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби, салати або інші продукти, які мають обмежений термін для споживання;

- дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти.

Виконання цих нескладних правил та порад допоможе уникнути захворювання гострої кишкової інфекції і зберегти Ваше здоров’я та здоров’я Ваших близьких!

В. ЛИСТОПАД,
                            завідувач сектору