ПИСАНКА – неповторне багатство!

Дата: 30.04.2021 14:04
Кількість переглядів: 811

Фото без опису

Чудової весняної пори до нас приходить одне з найбільших християнських свят – Великдень. В Україні його святкують з Х століття. Свято пов’язане з воскресінням Ісуса Христа, тому й має назву Великий день, або Великдень.

Великдень – це цілий обрядовий цикл, що включає: страсний тиждень, котрий у свою чергу поділяється на Вербну неділю, Чистий четвер; Великдень.

Останній перед Пасхою тиждень називають Страсним або Білим. Чистий четвер – це день очищення від бруду на тілі та в душі.

Страсна п’ятниця – це день коли печуть паски. А у Великодню суботу роблять крашанки та писанки – символ Пасхи.

Без писанки не обходиться жоден Великдень. Як символ Христового Воскресіння її освячують в церкві разом із паскою, ставлять на святковому столі, дарують на щастя рідним. Як найдорожчу пам’ятку брали з собою писанку українці, вирушаючи у далекий край. Так наша писанка стала відомою у всьому світі.

Писанка – своєрідний символ народного живопису. Вкрите візерунками яйце провіщає свято, вселяє віру в незнищенність життя і краси.

Коріння цього мистецтва мініатюри – у стародавніх віруваннях українського народу. Наші предки вважали, що все на світі почалося з яйця. У ньому – минуле, теперішнє і майбутнє, воно – символ відродження природи. Найперше яйце, за легендою містило в собі зародок цілого світу.

Як тільки на поверхню яйця лягали мазки орнаменту, воно ставало святою писанкою. Однак розмальовувати писанку не мав права той, хто недавно сварився чи гнівався.

У давнину писанкарки намагалися зібрати від трьох до дев’яти яєць від молоденької курки. Їх розбивали об сире дерево і на жовтках замішували фарбу. Писанки, мальовані такими фарбами, здавалися особливо світлими. Жовту фарбу виварювали з кори дикої яблуньки – квасниці, зелену – з лушпиння молодого соняшника, темну – з дуба, а фіалкову – з гірської вільхи.

Яйця, пофарбовані в один колір, називаються крашанками. Червоний колір символізує радість життя і любов та дарує молодим надію на одруження. Жовтий колір уособлює місяць і зорі та пророкує всілякі гаразди у господарстві. Блакитний – це небо, повітря. Зелений – весна, воскресіння природи. Бронзовий – багата, щедра земля.

Коли писанки разом із паскою освячують у церкві, їх дарують родичам, друзям, знайомим із словами: «Христос воскрес!». У відповідь кажуть: «Воістину воскрес!», і щиро дякують. Такий подарунок означає побажання щастя, здоров’я і здорової вдачі.

Писанки не лише захищають людину від зла, а й приносять добробут. Колись пасічники клали їх під вулики, щоб роїлися бджоли. Писанку із зображенням півня ховали під покуть хати – вона боронила оселю від блискавиці.

Наші земляки мандрували по далеких світах, і скрізь, де бували українці, приживалася писанка. А в Канаді їй навіть спорудили пам’ятник, бо символ добра потрібен людям у будь-якому куточку землі. Гігантська писанка у Вегревілі стала символом української громади цієї країни.

Фото без опису
У дитячій бібліотеці відкрито тематичну викладку матеріалів «Українська писанка, як дитяча пісенька», присвячену Великодню.



Фото без опису
Експрес-виставка до Великодніх свят “Свята мого народу”. Ромашківська бібліотека-філія.

Фото без опису
Святкуємо разом “Воскресіння Господнє”, конкурс виробів.
Бушівська бібліотека-філія.


Фото без опису
Книжкова виставка “Веселково на Великдень сонце виграє”. Острівська бібліотека-філія.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь